Zostało kilka dni na rozliczenie przez pracodawcę
PIT
Firma może wysłać formularz podatkowy tylko za te osoby, które w 2011 r. uzyskały dochody u jednego płatnika i nie korzystają z żadnych ulg. Warunkiem jest złożenie specjalnego oświadczenia na druku PIT-12
Zgodnie z ustawą o PIT prawo do rozliczenia przez płatnika ma ten, kto przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złoży płatnikowi oświadczenie na druku PIT–12.
Określenie „przed 10 stycznia” oznacza, że ostateczny termin upływa 9 stycznia. W tym roku jest to poniedziałek. Formularze złożone później nie będą rozpatrywane.
Firma, która otrzyma od pracownika PIT–12, ma obowiązek rozliczyć za niego roczny podatek na druku PIT–40, który trafia do urzędu skarbowego do końca lutego. To znaczne ułatwienie, bo pracownik nie musi nic robić.
Nie wszyscy mogą jednak skorzystać z tego rozwiązania. Ministerstwo Finansów przypomina, że w oświadczeniu PIT–12 pracownik stwierdza, iż przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody tylko u jednego pracodawcy. Oznacza to, że jeśli ktoś miał kilku pracodawców lub zmieniał pracę w ciągu roku, musi się rozliczyć sam, składając do urzędu skarbowego PIT–36 lub PIT–37. Ma na to czas do końca kwietnia.
Wyjątkiem są dochody ze sprzedaży nieruchomości oraz inne opodatkowane ryczałtem lub kartą podatkową oraz dochody kapitałowe, które i tak należy wykazać w odrębnych zeznaniach. Jeśli więc ktoś np. zarabia na giełdzie lub płaci ryczałt, bo wynajmuje mieszkanie, to nie ma przeszkód, by za pracę na etacie rozliczył go płatnik.
Z rozliczenia przez zakład pracy mogą skorzystać tylko ci, którzy mają proste zeznanie podatkowe, bez żadnych preferencji. Wyklucza to osoby rozliczające się z małżonkiem lub wychowywanym samotnie dzieckiem. Płatnik nie wypełni też zeznania za pracowników, którzy chcą skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych. Ten, kto chce np. odliczyć darowiznę czy ulgę na dzieci albo na Internet, musi sam złożyć w urzędzie odpowiedni formularz.
„Jeżeli skorzystałeś z rozliczenia przez płatnika, nie pozbawia cię to jednak prawa do złożenia zeznania (PIT–36 lub PIT–37) według ogólnie obowiązujących zasad” – poinformowało Ministerstwo Finansów.
Dotyczy to tych podatników, którzy mimo złożenia oświadczenia PIT–12 będą chcieli później skorzystać z ulg podatkowych lub przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Według MF 364 tys. osób rozliczyło się za 2010 r. za pośrednictwem zakładu pracy, a 5,7 mln przez organy rentowe.
Przypomnijmy, że emeryci i renciści do końca lutego otrzymują z ZUS informację na druku PIT–11A/PIT–40A, która jest też pełnoprawnym rozliczeniem rocznym. Jeśli nie mają żadnych innych dochodów, nie korzystają z ulg ani nie chcą się rozliczać z małżonkiem, nie muszą już składać do urzędu skarbowego żadnego innego zeznania.
Emeryt, który dorabiał w ciągu roku lub ma jakieś odliczenia, traktuje PIT–40A jako informację o dochodach. Uwzględnia je więc w składanym samodzielnie PIT-37. —
Źródło: Pani Monika Pogroszewska – Gazeta Rzeczpospolita