Zaczynasz przygodę z biznesem? Na co musisz uważać
Własna działalność gospodarcza jest marzeniem wielu osób. Część z nich decyduje się przekuć to marzenie w cel. Niektórzy nawet są świadomi, że prowadzenie biznesu to wyzwanie kosztujące wiele pracy i wyrzeczeń. Mimo to wciąż duża część firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw kończy działalność po pierwszych trzech latach. Czy oznacza to, że właścicielom tych firm zabrakło chęci i wiedzy? Bardzo często przyczyną upadku są drobne, banalne błędy i prozaiczne przeszkody. Jak ich unikać?
1. Prawnik tylko w potrzebie
Ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi. O ważkości tej sentencji dowiadujemy się zazwyczaj po szkodzie. Większość przedsiębiorców nie ma działu prawnego ani nie zatrudnia prawników, nawet na część etatu. Znajomość prawa albo korzystanie z usług specjalisty w tej dziedzinie pozwala nie tylko uniknąć kłopotliwych sytuacji, ale również może pomóc w pozyskiwaniu dodatkowych środków (np. ze środków unijnych, do czego znajomość prawa i przepisów jest bardzo przydatna).
2. Zbytnie zaufanie
W biznesie zaufanie to podstawa, jednak na samym początku należy zachować zasadę ograniczonego zaufania dotyczy to zarówno zawierania umów jak i zatrudniania bliskich i rodziny.
3. Labirynt umów
Najgorszy grzech każdego przedsiębiorcy. Zarówno w kwestii przygotowania umów, jak i ich czytania. Początkujący biznesmen nie ma czasu na wnikliwe analizy, więc wzorów umów szuka w internecie. Jak wiadomo, w sieci jest pełno bzdur, w tym również wiele prawnych. Nie oczekuj więc, że wzór umowy, który możesz ściągnąć za 10 zł, będzie dziełem chroniącym wszystkie twoje interesy, a jednocześnie w pełni dostosowanym do twojej sytuacji biznesowej. Niezależnie czy umowę zawierasz z kumplem, z którym znasz się od przedszkola, czy z człowiekiem, którego widzisz pierwszy raz na oczy. Czytaj. Jeśli masz wątpliwości – idź do adwokata lub radcy prawnego.
4. Oszczędna księgowość
Są takie oszczędności, które przynoszą więcej szkody niż pożytku, mnożąc nadmiernie koszty. Niektórzy świeżo upieczeni przedsiębiorcy, by ograniczyć koszty, starają się wszystko robić samemu, np. prowadzić księgowość w firmie. O ile sam nie masz doświadczenia w księgowości, to zdecydowanie powinieneś poprosić o pomoc specjalistę. Nie tylko uzyskasz kontrolę nad swoimi finansami, ale również unikniesz ewentualnych problemów prawnych. Pamiętaj, że Urząd Skarbowy bywa bezlitosny
5. Filozofia biznesu
Last, but not least – największym chyba błędem młodych przedsiębiorców jest niedostosowanie formy działalności do charakteru biznesu. Przygotowanie biznesplanu i kosztorysu to nie koniec planowania firmy. Przed założeniem firmy musisz dokładnie przemyśleć całą filozofię i formę działalności.
Źródło: Artykuł