Z takim prawem muszą się mierzyć polskie firmy

Z takim prawem muszą się mierzyć polskie firmy

Przejrzyste prawo, proste przepisy – od lat obiecują je polskim przedsiębiorcom kolejne rządy. Czytając zapisy uchwalonej niedawno przez Sejm noweli Ordynacji podatkowej trudno nie odnieść wrażenia, że to wciąż jedynie puste hasła.

„Mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy zmienianej w art. 12 w okresie od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2018 r. mogą przekazywać dane w postaci elektronicznej.

Ale niejasne zapisy to niejedyny problem dla firm. Powyższa ustawa wprowadza bowiem obowiązek składania od 1 stycznia 2017 roku przez małych i średnich przedsiębiorców (a mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2018 roku) tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Przedsiębiorcy będą musieli – na żądanie urzędników skarbowych – generować specjalny plik z danymi z ksiąg rachunkowych, wyciągów bankowych, danych z magazynu, ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, faktur VAT, podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów.

Po raz pierwszy dane (na początek jedynie z ewidencji VAT) będą musiały być przesłane do 25 lutego 2017 r. (za styczeń), co oznacza, że przedsiębiorcy mają tylko kilka miesięcy na aktualizację oprogramowania.

Źródło: Artykuł