Składki ZUS po nowemu. Najmocniej uderzą w przedsiębiorców

Składki ZUS po nowemu. Najmocniej uderzą w przedsiębiorców

W 2020 roku wzrośnie średnie wynagrodzenie Polaków, na podstawie którego jest wyliczana składka ZUS. Najmocniej podwyżkę odczują przedsiębiorcy, którzy oddadzą Zakładowi nawet o ok. 10 proc. więcej.

O 10-proc. podwyżce składek na ZUS dla przedsiębiorców informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. To efekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która rzuca osobom prowadzącym działalność gospodarczą obowiązek zadeklarowania konkretnej kwoty na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe.

Nie może być jednak ona niższa, niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – a te w przyszłym roku wzrośnie. W 2019 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4765 złotych, a w przyszłym wyniesie 5227 złotych. Wynika to m.in. z podwyżki pensji minimalnej, która została zaplanowana na przyszły rok .

Co to oznacza dla przedsiębiorców? Podwyżkę składki na ZUS – o 9,7 proc. W przeliczeniu na złotówki składka wzrośnie z 975 złotych do 1069 złotych. A to kwota bez składek zdrowotnych, których wysokość będzie znana dopiero w styczniu 2020 roku.

Rząd jednak przygotował prezent dla małych firm. 320 tys. mniejszych przedsiębiorców skorzysta z tzw. małego ZUS-u, czyli niższych składek. Warunkiem są przychody nieprzekraczające 120 tys. złotych i dochody nieprzekraczające 72 tys. złotych.