Sejm przegłosował zwiększenie opodatkowania spółek komandytowych

Sejm przegłosował zwiększenie opodatkowania spółek komandytowych

Spółki komandytowe w 2021 r. zapłacą podatek CIT – zdecydowali posłowie. Przyjęty projekt ustawy trafi teraz do Senatu. Resort finansów uzasadnia konieczność zmian uszczelnianiem systemu podatkowego.

Za projektem ustawy wprowadzającej CIT od spółek komandytowych zagłosowało 232 posłów, a 215 było przeciw. Wstrzymała się jednak osoba.

Realny wzrost podatków

Według raportu CRIDO, ZPP i InfoCredit, przyjęcie tego rozwiązania oznacza podniesienie efektywnego opodatkowania wspólników tych spółek, czyli głównie polskich przedsiębiorców, do 34 proc. lub w przypadku osób płacących daninę solidarnościową, do 38 proc.

Krajowa Administracja Skarbowa i resort finansów oceniają jednak, że podatek CIT od spółek komandytowych jest konieczny, by zlikwidować sytuację, w której spółki komandytowe stają się coraz częściej wehikułem do wyprowadzania pieniędzy do rajów podatkowych. Wiceminister finansów Jan Sarnowski przekonywał również, że objęcie CIT-em spółek komandytowych rekomenduje OECD i rozwiązanie takie wprowadziło już 12 państw Unii Europejskiej.

Inne zmiany

Poza opodatkowaniem CIT-em spółek komandytowych projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie ulg badawczo-rozwojowych na walkę z COVID-19, zwolnienie z podatku darowizn przedsiębiorców dla podmiotów, na przykład szpitali, które biorą udział w walce z epidemią oraz podniesienie limitu przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT z 1,2 do 2 mln euro.

źródło: https://businessinsider.com.pl