Rząd przesuwa kontrowersyjne zmiany w podatkach. Nowy termin

Rząd przesuwa kontrowersyjne zmiany w podatkach. Nowy termin

Od maja 2021 roku zacznie obowiązywać objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT – zapowiedział w środę minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Projekt zmian w tej sprawie wzbudził liczne kontrowersje.

„Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami biznesu. Ich zdanie się dla nas liczy. Rozumiemy trudności, z jakimi muszą się mierzyć w związku ze zmieniająca się sytuacją epidemiczną. Dlatego dajemy im więcej czasu na przygotowanie się do zmian w prawie – objęcie CIT spółek komandytowych zacznie obowiązywać od maja 2021 r.” – napisał na Twitterze resortu finansów Kościński.

W ubiegłym tygodniu do prac w sejmowej komisji finansów trafił projekt przewidujący m.in. objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT. Według jego zapisów, nowe rozwiązania miałyby w większości wejść w życie od 1 stycznia 2021 r.

Zmiany

Chodzi o projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Jego celem jest – jak przekonuje resort finansów – jest m.in. walka z unikaniem opodatkowania, gdyż wyniki kontroli wskazują, iż spółki komandytowe są coraz częściej wykorzystywane jako „wehikuły do wyprowadzania środków do rajów podatkowych”.

Obok nadania spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego i rozszerzenia zakresu szacowania wartości transakcji, projekt przewiduje też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

W ustawie o ryczałcie podniesiony ma zostać limit przychodów – z 250 tys. do 2 mln euro – warunkujący wybór ryczałtu. Zmniejszeniu ma ulec także wysokość niektórych stawek ryczałtu.

Kontrowersje

Projekt MF był krytykowany m.in. przez partie opozycyjne, które przekonywały, że nowe przepisy doprowadzą do bankructwa wiele polskich spółek komandytowych, a przedsiębiorcy będą mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych przepisów, które nie zostały poddane wystarczającym konsultacjom.

Zmiany krytykują też organizacje zrzeszające przedsiębiorców. „Objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych doprowadzi do istotnego wzrostu podatków dla blisko 73 tysięcy polskich przedsiębiorców” – napisano w raporcie przygotowanym przez CRIDO, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz InfoCredit.

Źródło:https://tvn24.pl/biznes