Podwożenie znajomych do pracy, czyli tzw. carpooling, może zainteresować fiskusa

Podwożenie znajomych do pracy, czyli tzw. carpooling, może zainteresować fiskusa

Carpooling, to wspólne podróżowanie, polega na umawianiu się z innymi osobami podróżującymi w tym samym kierunku na wspólny przejazd i proporcjonalnym podziale kosztów przebytej drogi. Z tego tytułu nie ma obowiązku opodatkowania przychodu, pojawi się on jednak, gdy opłata za przejazd będzie wyższa, a gdy przejazdy będą się odbywały regularnie może wystąpić również obowiązek VAT-u.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że co do zasady ani kierowca, ani pasażer nie mają obowiązków podatkowych gdy chodzi o ustawę o PIT. Chodzi tutaj o sytuację gdy kierowca otrzymał część kosztów przejazdu lub odstąpił od ich pobrania. Natomiast, gdy opłata ta przekroczy wysokość poniesionych kosztów przypadającą na każdego pasażera, wtedy powstanie obowiązek podatkowy, a kierowca powinien swój przychód wykazać w zeznaniu rocznym w pozycji „Inne przychody”, dotyczy to samochodu prywatnego, jeżeli podróż odbędzie się samochodem firmowym wówczas  takim źródłem może być działalność gospodarcza.

Jeśli chodzi o podatek VAT, to regularnie wykonywany carpooling spełnia definicję ustawy VAT o prowadzeniu działalności gospodarczej, natomiast Ministerstwo uspokaja, że prawie na pewno podatnik będzie zwolniony z tego obowiązku ponieważ, zgodnie z ustawą zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną u podatników, u których jej wartość nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 150 000 zł.

W obydwu przypadkach opodatkowaniu powinna podlegać nadwyżka otrzymana ponad kwotę zwrotu kosztów przejazdu.

 

Źródło: artykuł