Pakiety medyczne dla pracowników opodatkowane 2011-10-25

Pakiety medyczne dla pracowników opodatkowane 2011-10-25

Wykupione przez pracodawców pakiety świadczeń medycznych powinny być opodatkowane, ponieważ stanowią dla pracowników tzw. nieodpłatne świadczenie. Tak wynika z uchwały podjętej w poniedziałek przez sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego (w pełnym składzie). Za wyrażonym stanowiskiem opowiedziało się 22 sędziów, a 8 zgłosiło tzw. zdanie odrębne.

 

NSA w uchwale stwierdził, że „wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…), stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej wymienionej ustawy”.

 

Teraz firmy kupujące pracownikom abonamenty medyczne powinny skorygować wszystkie deklaracje PIT swoich pracowników za pięć lat wstecz i deklaracje ZUS oraz odprowadzić zaległy podatek. Pracownicy, którzy nie pracują już w tych firmach, powinni natomiast sami skorygować stare deklaracje i doliczyć te przychody do umowy o pracę. Jej zdaniem stanowisko NSA zmieni też podejście firm do innych świadczeń dla pracowników, np. do imprez integracyjnych.