Nawet 19 mln zł za puste faktury

Nawet 19 mln zł za puste faktury

Trzykrotnie wzrośnie maksymalna kara za wystawianie nierzetelnych faktur lub posługiwanie się nimi. Do tego sąd będzie mógł orzec więzienie.

Tak wynika z rządowego projektu zmian kodeksu karnego skarbowego przewidzianych w nowelizacji ustawy o VAT, nad którą pracują teraz posłowie.

Niezależnie od tego w Sejmie trwają prace nad nowelizacją kodeksu karnego, który ma również wprowadzić kary więzienia za samo już wystawianie lub posługiwanie się fikcyjnymi fakturami (niezależnie od kwoty uszczuplenia VAT). Do komisji został skierowany rządowy projekt, który zakłada, że jeżeli wartość wykazanych na niej towarów lub usług będzie wyższa niż 5 mln zł, to sprawcy będzie grozić więzienie od 5 do nawet 25 lat. Jeżeli należność z faktury wyniesie od 1 mln zł do 5 mln zł, to sąd będzie mógł pozbawić sprawcę wolności na okres od 3 lat.

Te przepisy mają jednak zostać skorygowane – zgodnie z zapowiedziami ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Przestępstwem zagrożonym karą od 5 do 25 lat pozbawienia wolności ma być fałszowanie faktur od kwoty 10 mln zł (nie 5 mln zł).

Źródło: Artykuł