Napoje ogólnodostępne nie do odliczenia

Napoje ogólnodostępne nie do odliczenia

W związku ze zbliżającym się okresem letnim, a co za tym idzie ciepłym. Pracodawca sponsorujący napoje pracownikom, które są ogólnodostępne, czyli kawy, herbaty, śmietanki lub woda z dystrybutora itp., nie można zaliczyć tego do kosztów podatkowych, są niepodatkowe.

Ze względu na fakt, iż pracodawca nie jest wstanie określić, który pracownik ile wypił, nie nie może wliczyć napojów do wartości wynagrodzenia tego pracownika. Stąd pracodawca nie ma obowiązku odliczać za te artykuły zaliczek na podatek dochodowy.

Jeśli jednak pracodawca jest wstanie wyznaczyć wartość, to najlepiej skorzystać z art. 21 ust. 1 pkt. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czyli nieopodatkowane są świadczenia z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Z tych przepisów pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi wodę zdatną do picia lub innego typu napoje. Również w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, pracodawca musi zapewnić pracownikowi oprócz wody inne napoje odpowiedniego rodzaju oraz temperatury.