Najem razem czy osobno
Jeśli przychody z wynajmu wspólnego mieszkania chce rozliczać tylko jeden z małżonków musi poinformować o tym fiskusa
Przychody z najmu można opodatkować na zasadach ogólnych (według skali, chyba że właściciel prowadzi działalność gospodarczą i wybrał stawkę liniową) albo ryczałtem. O wyborze formy rozliczania należy poinformować fiskusa do 20 stycznia. Chyba że podatnik od razu zdecydował się na zasady ogólne, wtedy żadne oświadczenie nie jest potrzebne. Zawiadomienie musi złożyć, jeśli wybrał ryczałt albo zmienił formę opodatkowania (np. z ryczałtu na zasady ogólne).
Który sposób opodatkowania jest korzystniejszy? Przeważnie ryczałt, gdyż od przychodów płaci się tylko 8,5-proc. podatek. Nie można wprawdzie odliczyć kosztów wynajmu, ale z reguły i tak jest to bardziej opłacalne niż 18 lub 32-proc. danina na skali podatkowej.
Jak zyski z najmu rozliczają małżonkowie? Jeśli istnieje między nimi wspólność majątkowa, opłaty czynszowe są ich wspólnym przychodem (wykazują je po połowie).
Przychód może jednak być w całości rozliczany tylko przez jedno z nich. W tej sprawie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie. Należy je składać w każdym roku, nawet jeśli małżonkowie nie zmieniają zasad rozliczania.
Z art. 12 ust. 6 ustawy o ryczałcie oraz art. 8 ust. 3 ustawy o PIT wynika, że małżonkowie muszą złożyć oświadczenie wspólnie. Ryczałtowcy powinni to zrobić do 20 stycznia, a jeśli najem rozpoczyna się w trakcie roku – w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu.
Jeśli małżonkowie rozliczają się według skali, zawiadomienie składają do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali pierwszy w danym roku przychód.
Z art. 12 ust. 8 ustawy o ryczałcie oraz art. 8 ust. 5 ustawy o PIT wynika, że wybór takiego sposobu rozliczania obowiązuje za cały dany rok podatkowy. Dlatego właśnie oświadczenie trzeba powtarzać co rok.
Składa się je w urzędzie skarbowym właściwym według naszego miejsca zamieszkania. Nie ma tu znaczenia miejsce położenia wynajmowanego lokalu.
Jak się rozliczyć z urzędem, jeśli mieszkanie wchodzi w skład majątku odrębnego małżonka (np. zostało kupione przed zawarciem małżeństwa)? Fiskus uważa, że w takiej sytuacji przychody wykazuje tylko to z małżonków, które jest właścicielem mieszkania.
Przykładowo Izba Skarbowa w Bydgoszczy (interpretacja nr ITPB1/415-149/10/HD) stwierdziła, że zasada proporcjonalnego ustalania przychodu nie ma zastosowania, gdy przedmiot najmu należy do majątku odrębnego jednego z małżonków (chodziło tu o mieszkanie otrzymane w darowiźnie), nie mamy bowiem wówczas do czynienia ze współwłasnością.
Oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem składa więc wyłącznie to z małżonków, które jest właścicielem lokalu.
Podobne stanowisko przedstawiła Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja nr ILPB1/415-755/08-2/AG). ∑
Źródło: Rzeczpospolita – PRZEMYSŁAW WOJTASIK