Kasy fiskalne obowiązkowe, ale nie dla wszystkich. Wystarczy pozwolić bankowi na więcej

Kasy fiskalne obowiązkowe, ale nie dla wszystkich. Wystarczy pozwolić bankowi na więcej

Choć obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy już znacznej większości przedsiębiorców, wciąż są sposoby, żeby jej nie instalować. Wystarczy, że upoważni się bank do przekazywania fiskusowi informacji dotyczących transakcji na koncie przedsiębiorcy.

Dotyczy to przede wszystkim sklepów internetowych, które wysyłają towar klientom i przyjmują płatności tylko w formie przelewów na rachunek bankowy.

Taki przedsiębiorca, jeżeli chce uniknąć obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, musi do końca roku kalendarzowego upoważnić swój bank do tego, by ten przekazywał fiskusowi wszelkie informacje o transakcjach na rachunku.

Podobny obowiązek będą musieli spełnić również lekarze, prawnicy i doradcy podatkowi, którzy do tej pory korzystali z kasy, ale chcieliby z tego zrezygnować. Takie upoważnienie ma ułatwić organom skarbowym dostęp do rachunków bankowych przedsiębiorców.

Co jednak z tajemnicą bankową? Ta gwarantowała klientom banków dyskrecję, oczywiście pod warunkiem, że do banku nie zgłosił się organ podatkowy z żądaniem przekazania informacji dotyczących kont. Wtedy wyboru nie ma.

Źródło: Artykuł