Idą wielkie zmiany w KRS. Sprawy rejestrowe załatwisz przez internet

Idą wielkie zmiany w KRS. Sprawy rejestrowe załatwisz przez internet

Wszelkie wnioski składane do Krajowego Rejestru Sądowego przedsiębiorcy będą składać przez internet. Także obowiązkowe sprawozdania do KRS, będą mogły być składane tylko w formie elektronicznej.

Powstanie Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych, natomiast Monitor Sądowy i Gospodarczy odejdzie do lamusa. Takie m.in. zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, który przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Złożenie wniosku za pomocą systemu teleinformatycznego ma być łatwiejsze i szybsze. System nie pozwoli na pozostawienie pól, których wypełnienie jest obligatoryjne, oraz będzie zawierał szereg podpowiedzi, przez co wadliwe wypełnienie wniosku będzie praktycznie niemożliwe.

Także wezwania kierowane z sądu do przedsiębiorców będą kierowane drogą elektroniczną. Większość spraw przedsiębiorca załatwi nie tylko bez konieczności wizyty w sądzie, ale i nie odchodząc od komputera. Od 1 czerwca 2017 wszystkie wnioski składane do KRS (wpisowe i nie wpisowe) będą przyjmowane tylko w formie elektronicznej. Także obowiązkowe sprawozdania finansowe będą przyjmowane tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. W tej formie będzie prowadzona też korespondencja pomiędzy organem rejestrowym a przedsiębiorcą, łącznie ze składaniem środków zaskarżenia, czy doręczaniem pism sądowych i orzeczeń.

Źródło: Artykuł