Fiskus przyjmie PIT-11 także na starych drukach

Fiskus przyjmie PIT-11 także na starych drukach

Pracodawcy, którzy wypełnili tegoroczne PIT-11 na drukach z 2011 roku, nie muszą ich poprawiać

Do końca lutego przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mają czas na wystawienie informacji o uzyskanych przychodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2011 r., czyli PIT-11. Aktualne formularze oznaczone są numerem (19). Problem mają przedsiębiorcy, którzy pospieszyli się z wypełnieniem PIT-11 i zastosowali druki, w których nie ma zmian wprowadzonych nowelą o NIP od 1 września 2011 r. 

– Wystawiliśmy już 3 tys. PIT-11 na ubiegłorocznych formularzach. Czy musimy wystawiać je od nowa – pyta nas pani Zuzanna z warszawskiej firmy.

Informacje PIT-11 nie powinny być w takim przypadku wystawione po raz drugi. Potwierdziło nam to Ministerstwo Finansów, które obiecało, że wyśle zalecenie do podległych urzędów skarbowych, aby przyjmowały PIT-11 na starych drukach. Z wyjaśnień MF wynika, że nowe wzory PIT-11 stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2011 r. Zatem wszystkie informacje składane od 1 stycznia 2012 r. muszą być bezwzględnie wypełniane na nowych formularzach.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość dla pracodawców. Urzędnicy skarbowi nie będą karać za pomylenie formularzy i nieprawidłowo wpisany w PIT-11 identyfikator pracownika – NIP lub PESEL. Takie zapewnienie dał nam resort finansów.

Przed rokiem firmy wystawiły w sumie ponad 18,6 mln PIT-11.

 

Opracowała: Ewa Matyszewska