Elektroniczna księgowość

Elektroniczna księgowość

Gazeta prawna z 13 stycznia 2012 roku
Podatnicy decydujący się na e- księgowość muszę się samodzielnie zmagać z fiskusem.
W ten sposób biorą całą odpowiedzialność na swoje barki.

 

Wiele osób może stwierdzić, iż prowadzenie e-księgowości jest tańsze niż korzystanie z usług biur rachunkowych, ale czy jest to równoważne ogromem problemów, które mogą wyniknąć w późniejszym czasie? Osoby korzystające z ryczałtu lub prowadzące niewielkie firmy (najczęściej jedno osobowe lub z małą ilością pracowników) jest zachęcana hasłem, iż elektroniczne biuro jest łatwe w obsłudze. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z oprogramowaniem, które w rozumieniu „łatwe w obsłudze”, jest tak naprawdę łatwe. Sama księgowość jest ciężkim orzechem do zgryzienia, a program komputerowy nie jest przygotowany na wszystkie możliwości jakie w tym dziale występują. Sam fakt ciągłych zmian we wszystkich ustawach, powoduje, iż program będzie musiał być co jakiś czas aktualizowany i to z dość duża częstotliwością, a wszyscy wiedzą, że nie ma nic za darmo, więc wiąże się to z kolejnym kosztem. Tymbardziej pracując na programie nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy nie popełniliśmy żadnego błędu, a za błędy niestety również się płaci. Owszem ludzie nie są nie omylni, ale w przypadku błędu osoby bedącej pracownikiem biura, karę ponosi biuro nie natomiast przedsiębiorca. Skorzystanie z obcji elektronicznego biura, wiąrze się też z pewnego rodzaju kłopotami, ze względu na fakt, iż nic nie trwa wiecznie, każdy system morze się popsuć, może zabraknąć internetu lub wiele innych zdarzeń mających wpływ na współpracę elektroniczną.

Dokładniej rzecz biorąc, nie ma to jak uzgodnienie z księgowym co i jak, gdzie i kiedy, mając czyste sumienie i śpiąc spokojnie, nie martwiąc się, że czyha na nas fiskus. W razie problemów kontak z Doradcą Podatkowym powoduje, iż wszystko staje się dla nas jasne i klarowne, a w razie problemów jest zawsze ktoś kto nam pomoże nie zostawiając nas na pastwe losu.

Dlaczego biuro rachunkowe jest lepsze od elektronicznych rozwiązać, cytując przysłowie „Stara księga, stara prawda i stare wino zawsze dobre.”